
W umowie faktoringu pełnego Faktor przejmuje ryzyko niewypłacalności kontrahentów objętych umową faktoringu. Najczęściej jest to łączone z umową ubezpieczenia należności zawartej przez Faktora z towarzystwem ubezpieczeniowym, może też wykorzystać istniejącą polisę ubezpieczenia należności zawartej przez Klienta z ubezpieczycielem.
W obu tych przypadkach klient podpisując umowę faktoringu pełnego pozbywa się ryzyka braku zapłaty przez odbiorców za wykonaną usługę lub dostarczony towar.
W umowie faktoringu niepełnego Faktor wykupuje należności Klienta bez przejęcia ryzyka niewypłacalności odbiorców. W takiej sytuacji to Klient jest odpowiedzialny za wypłacalność jego kontrahentów, a w razie braku płatności ze strony odbiorcy, Klient zobowiązany jest na warunkach określonych w umowie do zwrotu faktorowi kwoty zaliczki wypłaconej z tytułu wykupu należności.
Wybór pomiędzy faktoringiem pełnym a niepełnym zależy od wielu czynników - chętnie doradzimy, jaki rodzaj umowy będzie najkorzystniejszy w danej sytuacji.
Skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy!